Magia pierwiastka logistycznego – zastosowanie 1

Tematem tego wpisu jest pierwiastek kwadratowy i jego znaczenie w logistyce.  Z kolei związek pierwiastka z logotypem CorpoExpert Solutions jest niezupełnie przypadkowy – w obu drzemie potencjał do zmiany rzeczywistości.

W pierwiastku drzemie potencjał, który można obrócić w sukces. Pierwiastek kwadratowy ma naprawdę duże znaczenie w świecie logistyki.

Większość z nas miała ostatnio do czynienia z pierwiastkami w szkole średniej, niektórzy na studiach. Bardzo wąskie grono używa funkcji SQRT w Excelu, a już tylko hobbiści zajmują się wyciąganiem pierwiastka trzeciego stopnia w pamięci. Pewnym odkryciem bądź niespodzianką będzie uświadomienie sobie jak wiele zastosowań ma operacja pierwiastkowania (odwrotna do potęgowania) w logistyce i jak dużo od niej zależy.

Oto 3 zastosowania pierwiastka kwadratowego w zarządzaniu logistycznym:

  1. Optymalne kosztowo wielkości zamówień
  2. Wielkość zapasu bezpieczeństwa w systemach dystrybucji
  3. Relacja wzrostu popytu do rotacyjności zapasów

W tym wpisie omawiamy zastosowanie 1.

Zastosowanie #1 – W jakich ilościach produkować lub zamawiać

Pierwsze z wymienionych zastosowań pierwiastka dotyczy ustalania tzw. Ekonomicznej Wielkości Zamówienia (szczegóły tutaj) i jest najbardziej popularne w przedsiębiorstwach. Popularność bierze się m.in. z faktu, że to rozwiązanie świętowało w 2013 sto lat istnienia.

Opracowane przez Harrisa i Wilsona służyło przez lata pokoleniom planistów do określania optymalnych kosztowo wielkości zamówień od dostawców bądź wielkości serii produkcyjnych. Bazowało na założeniach, które w obecnych czasach są wątpliwe – stałość zapotrzebowania klienta w czasie, stabilność terminowa dostaw, stała cena / koszt niezależnie od wolumenu.

W świecie bez ERP i Excela (jak trudno sobie to wyobrazić) stworzenie zamówienia lub zlecenia produkcyjnego wymagało sporo czasu, a więc oznaczało koszty. Obecnie te koszty są minimalne (statystycznie pomijalne), więc próba ich optymalizowania bardzo wątpliwa. Niestety model EOQ jest w dalszym ciągu stosowany w firmach.

Dobrą informacją jest to, że koncepcja ewoluuje i są już dostępne jej modyfikacje pozwalające szukać optymalnych rozwiązań przy wykorzystaniu wielu istotnych kryteriów – m.in. rabatów cenowych, kosztów braków.

W kolejnym wpisie zastosowanie 2.

Dodaj komentarz

Jak możemy pomóc?

Skontaktuj się z nami, aby uzyskać dodatkowe informacje!

Nasze usługi
Interim management

Zamiast zatrudniać kogoś na etat, wystarczy wynająć eksperta do konkretnego zadania. To się opłaca! Okres współpracy może zostać powiązany z terminem realizacji projektu.

Przeczytaj...
Szkolenia i wdrożenia

Przeprowadzamy wdrożenia i szkolenia w obszarach związanych z logistyką, zarządzaniem zapasami i zarządzaniem łańcuchem dostaw.

Przeczytaj...
Konsulting

Nasi specjaliści świadczyli usługi doradcze dla wielu przedsiębiorstw – krajowych i zagranicznych, w związku z czym mogą zaproponować rozwiązania wielokrotnie przetestowane w praktyce.

Przeczytaj...
DDMRP – nasz sposób na zapasy

DDMRP łączy w sobie sprawdzone elementy MRP, Teorii Ograniczeń, Szczupłego Zarządzania, 6 Sigma. DDMRP zapewnia skuteczne rozwiązania tam, gdzie klasyczna teoria sobie nie radzi.

Przeczytaj...
Reinżynieria procesów logistycznych

Reinżynieria to wielokrotnie sprawdzona metoda udoskonalania zarządzania, której podstawę stanowi usprawnienie tych procesów w organizacji, które są niewystarczająco efektywne.

Przeczytaj...
Optymalizacja zapasów

Główna korzyść, jaką możemy zapewnić, to dostępność towaru na czas i zminimalizowanie kosztów opóźnień przy racjonalnych zapasach i jasnej odpowiedzialności za ich poziom.

Przeczytaj...

Zapraszamy do współpracy!